Kolem nás útočí koronavirus (hlavně žádnou paniku!) a mění naše životy. Méně chodíme ven, jsme více doma, na internetu i na sociálních sítích. Pokud už jste nakoupili pořádnou porci investiční rýže, pojďte se s námi podívat na marketing v době koronavirové a karanténové.
Příležitost pro onlinový byznys
Jak lidé začali trávit více času doma, přesunuli svou existenci na internet ještě v mnohem větší míře než kdy dřív. Lze to vidět i na počítačových sítích. Proto YouTube i Netflix přistoupili k omezení kvality svých streamů, aby počítačové sítě takový nápor na přenos dat ustály.
Lidé při home office samozřejmě nekoukají jen na filmy a seriály, roste také využívání sociálních sítí. Data za březen pěkně shrnul Petr Kurz ve svém článku na Worldofonline.cz:
- 66 % uživatelů tráví na sociálních sítích v důsledku karantény více času
- 64 % uživatelů tráví více času konzumováním videoobsahu na YouTube
- o 76 % vzrostl počet lajků na Instagramu u influencerských příspěvků (označených jako #ad)
- o 22 % vzrostl celkový počet impresí v rámci placených kampaní na Instagramu
- o 27 % vzrostl v Q1/20 engagement na sociální síti TikTok oproti Q4 minulého roku
Tohle je samozřejmě příležitost pro digitální část vašeho byznysu. Nyní můžete využít čas a prostor, který vám koronavirus zařídil (pokud vám zavřel provozovny nebo poslal většinu lidí na home office) a soustředit se na budování a posílení vztahu se zákazníky.
Nečekejte, až karanténa skončí. Připomeňte se klientům hned a pravidelně s nimi komunikujte. Ukažte jim, že fungujete. Ukažte jim, že pracujete na zlepšení služeb a že se na ně těšíte, až zase otevřete. Díky tomu, že s nimi zůstanete v kontaktu, na vás nezapomenou. Posílíte tím jejich loajalitu vůči vaší značce.
66 % uživatelů tráví na sociálních sítích v důsledku karantény více času
Využít můžete také prvky content marketingu. Kdy jindy než dnes si najít čas na dlouho odkládaný článek na váš blog? Nebo se můžete pustit do natočení prvního dílu podcastu, který se svým týmem chystáte od loňského roku.
Digitalizace nečekaných oblastí
Určitě to znáte – potřebujete jednu konkrétní drobnost pro svůj projekt. Kluci, kteří háčkují, potřebují speciální vlnu ze šťastných novozélandských ovcí v barvě bordó. Holky, které se věnují elektronice a po večerech pájí, zase potřebují sehnat jednu konkrétní součástku.
Na internetu to nemohou vůbec sehnat, v Hornbachu to taky nemají. My ale moc dobře víme, že to mají skladem v tom podivném malém krámku na druhé straně města, kde jako by se zastavil čas před 30 lety. Tam mají vždycky všechno.
Kdyby byli online, nebyl by problém. Jenže tito lidé dosud internet nepotřebovali. Mnozí se tomu i bránili, aby nepřišli o genius loci, který jejich obchůdek měl. Koronavirus to mění. Je důležité být online, abychom mohli být stále nablízku svým klientům.
Jenže digitalizovat byznys není jen tak. Investice jen do vytvoření eshopu jsou obrovské. Proto vznikl projekt Nakup bezpečně – služba, do které může svůj krámek registrovat každý. Za nápadem stojí Tomáš Čupr a Tomáš Matějíček a projekt má podporu také Ministerstva průmyslu a obchodu i Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR.
Funkčnost služby Nakup bezpečně je jednoduchá a podobná Rohlíku – obchodník přidá do služby svůj sortiment, zákazník si vybere zboží, které chce koupit, a zvolí si časový slot, kdy si pro sortiment do prodejny dorazí, aby nemusel dlouho procházet regály a čekat ve frontě. Služba tedy omezí kontakt v obchodech na minimum. A jako výdejnu zboží může své krámky otevřít mnohem více obchodníků.
Čupra projekt napadl, když minulý týden jezdil kolem věčně plného LIDLu. „Říkám si, že ta karanténa je vlastně k ničemu, když je pak 200 lidí na pár metrech čtverečních,“ popisuje pro Forbes Čupr, gamechanger českého onlinu, který naučil Čechy využívat online slevy přes Slevomat.cz, nakupovat jídlo online přes Damejidlo.cz a spustil online supermarket Rohlik.cz.
Nakup bezpečně bude pro uživatele a obchodníky zdarma.
Altruismus jako marketing
Nikdo ti nic nedá zadarmo, říkali mi doma. Jenže jak koronavirus mění naše životy, tak s nimi mění i tyto životní zkušenosti. Spousta firem a podnikatelů se rozhodla začít poskytovat své služby i produkty zadarmo. Nechci znít jako cynik, ale i toto je forma marketingu. A sám pro sebe jsem si ji nazval jako „dobromarketing“.
Mezi firmami, které se rozhodly pomáhat lidem, jsou ve velkém počtu různé kavárny a restaurace. Pražské Kafe Omylem bylo jedním z prvních podniků, který v době karantény začal nabízet kafe zadarmo pro zaměstnance v první linii – pro řidiče autobusů, tramvají a metra, pro záchranáře, lékaře, policisty, hasiče a další.
Post, ve kterém to oznámili světu, lajkoval desetinásobek lidí oproti jejich běžným postům. Pozitivní aura vytvořená kolem jejich značky i dosah za to rozhodně stojí. Jakmile pojedeme s Justmighty zase do Prahy, určitě se v Kafe Omylem na jejich kávu zastavíme, abychom je podpořili.
Kaváren, které vytvářejí dobro, je víc v celé republice. Prakticky s tím stejným přišel také českobudějovický Café Datel. Zlínská kavárna Dino zase nechala poslat lékařům cukroví, které by se kvůli nařízenému uzavření podniku nesnědlo. Brněnské Pekařství Makovec se rozhodlo přebytečné pečivo darovat pracovníkům brněnské záchranky. A restaurace začaly rozvážet jídlo seniorům zcela zdarma – třeba brněnský Grandhotel.
Republika se také zaměřila na šití roušek. Šijí jednotlivci, šijí charity, ale šijí i podnikatelé a firmy. Třeba módní salon sourozenců Ponerových se rozhodl napůl charitativně a napůl komerčně šít roušky. Jejich luxusní oblečení šlo stranou. První zakázka byla na 1 000 roušek pro dům seniorů v Malešicích a podobně jako kafe zdarma měl i tento post na Instagramu skvělý dosah a desetinásobný nárůst srdíček narozdíl od ostatních postů na stránce.
Ponerům se to vyplatilo. Pilíř jejich komunikace na sociálních sítích je nyní postaven na rouškách. Dali svým fanouškům to, co je zajímá, a každý druhý den zveřejňují info, ke komu potřebnému putuje aktuální dávka roušek. Lidé si také vyžádali, aby mohli na roušky pro potřebné přispívat. Poneři tak tyto roušky dali na svůj eshop, přes který může přispět každý.
Je ale jasné, že ne každý podnikatel má možnost pomáhat a nabízet něco zdarma. Pro celou řadu podnikatelů by to byl problém, aby vůbec přežili nadcházející těžké období. Pokud ale máte alespoň trochu možnost, jak pomoct, udělejte to. Vždy to jde vymyslet tak, aby vám vaše pomoc něco přinesla i zpět.
Když se na to budu dívat jako markeťák, pozitivní přínos pro vaši značku je k nezaplacení. A pokud se na to podívám jako běžný člověk, jsem šťastný, že se k sobě dovedeme chovat lidsky.
Pomozte zastavit šíření epidemie, zní z Pornhubu
Marketingového potenciálu koronaviru si všimli v Pornhubu. A skutečně to vzali za správný konec, když spustili největší promo akci v historii lidstva a své prémiové účty rozdali úplně všem zdarma.
V zájmu boje proti šíření koronaviru, samozřejmě. K získání prémiového účtu je třeba zadat email a souhlasit s podmínkami, tedy že se budu držet doma, nebo si budu aspoň pravidelně mýt ruce. (Mimochodem, náš klient netbox dal svým zákazníkům zdarma přístup k online telce Kuki – už jste ji vyzkoušeli?)
“Dlouhodobě obdivuju jejich marketing. Mnoho lidí tyhle věci na těch stránkách ani nezaznamená, to je taková škoda. Tolik práce a nápadů!“ sklání poklonu jejich marketingovému týmu naše projekťačka Bára. Ta je největším odborníkem na Pornhub v Justmighty a již léta produkci značky sleduje. Aktuální kampaň pro nás zhodnotila slovy: “Teď daj premium všem zadarmo, pěkně si ty lidi ‘rozmlsaj’ a pak už to nikdo nepřepne zpátky. Smart.”
Teď daj premium všem zadarmo, pěkně si ty lidi ‘rozmlsaj’ a pak už to nikdo nepřepne zpátky.
Jisté je, že v Pornhubu ví, co dělají. Jejich marketing je data-driven. Zatímco vy o svém webu víte nejspíš to, kolik jej navštívilo lidí a kolik utratili, v Pornhubu ví o svých divácích úplně vše a jejich podrobné statistiky a analýzy jsou tak sexy, že staví všechny datové analytiky do pozoru.
Chcete příklad? Tak schválně. Poznáte z následujícího grafu, kdy byly v ČR uzavřeny školy a kdy byl omezen volný pohyb všech osob?
Správně, 11. zůstali doma školáci, 16. března zaměstnanci.
Díky datům jsme se také dozvěděli, že nejvíc koronavirus vzrušuje naše bratry Slováky a videa s koronavirem hledají na Pornhubu zdaleka nejvíce. Co to znamená, netušíme. Ani naše projekťačka Bára si to netroufá odhadovat.
Ale teď zase vážně. Díky sledování dat dokázal Pornhub zjistit, co koronavirus znamená pro jeho byznys, a mohl na základě dat spustit promo akci, která v dějinách nemá obdoby. Myslete proto na to, že data jsou důležitá i pro váš byznys, i když není zrovna globální. Když je budete sledovat, tak by mohl být.
Zabojujme společně
Jak se ukazuje, zlá doba přináší i dobré příležitosti. Pojďme spolu bojovat a posunout váš marketing směrem k lepším časům a pozitivním číslům. Pomůžeme vám s různými věcmi, třeba s:
- Sociálními sítěmi. Náš tým vám pomůže nastavit strategii, jak se odlišit od konkurence a rozjet komunikaci vaší značky tím správným směrem.
- Dobromarketingem. Protože s ním máme zkušenosti.
- Kreativní kampaní. Zařídíme, že budete vidět a bude to pozitivně kreativní.
- Datovou analytikou. Pomůžeme vám sledovat důležitá data vašeho byznysu tak, že i kluci z Pornhubu se u vás budou učit, jak to mají dělat.
- Digitalizací. Zapřemýšlíme, jak váš byznys posunout do digitálních vod. Protože web je naše moře.
Ozvěte se nám a vymyslíme to. Spolu to dokážeme.