Kde hledáme a nacházíme inspiraci pro design?

Justmighty

Justmighty

|

“Tak něco vymysli. Ty jsi přece kreativní.”

Kde hledáme a nacházíme inspiraci pro design?

Kdybych pokaždé, když mi tohle někdo řekne, dostala korunu, byla bych teď bohatá jako průměrná Instagramová modelka. Všichni si podvědomě myslí, že když pracujeme v kreativním odvětví a živí nás vymýšlení nových a krásných věcí, jsme schopni vychrlit něco šíleného dříve než řeknete CMYK. Ale jak je to doopravdy a kde bereme právě inspiraci, která nás posouvá k těm krásným brandům vždy o pixel blíž?

Recept na inspiraci

Za svoji zatím kratičkou kariéru v Justmighty jsem si uvědomila hlavně to, že každý má na inspiraci jiný recept. Věřím tomu, že kluci to mají jinak než já a univerzální recept na instantní inspiraci vás nikdo nenaučí. Honzu, Miru nebo Toma možná inspirují úplně odlišné věci. Je možné, že jejich inspirací je technologie nebo příroda, věci které jsou pro mě v této oblasti doslova nicneříkající. V konečném důsledku je důležitější, že inspirace vůbec přichází a dovoluje nám tvořit, než to, odkud přichází.

Já sama jsem duše umělecká, která vyrostla v galeriích a čas mezi jednotlivými bienále jsem strávila zavřená v ateliéru. Tak jako všichni mladí umělci, i já jsem začínala na základní umělecké škole. Učila se kreslit a malovat to, co vidím – tím se začíná. Pak moje kroky směřovaly ke studiu umění a designu na střední škole. Moji učitelé se mi snažili vštípit různé techniky a postupy. Inspirace a moje vlastní fantazie přišla na řadu až později. V té době mi vrtalo hlavou proč. Pár let jěště trvalo, než jsem si uvědomila ten pravý důvod. Pokud neovládate techniku tak, jak byste sami chtěli, nepomůže vám ani všechna inspirace světa. Pokud neumíte ty skici nakreslit, jak chcete někomu svůj design ukázat? Na vysoké škole to pak bylo jen o inspiraci. Rázem se z vás stane člověk, který by měl všechno umět a řešíte úplně jiné problémy. Někdy v té době jsem na to přišla i já sama. Inspirace tady je a bude napořád. A to, jak ji přetavit do designu je to, co bychom se měli učit.

Kde beru inspiraci já?

Moje inspirace vychází především z krásných věcí. Nemluvím jenom o umění, i když ani tomu se nedá upřít značná část zásluh a dodnes si zajdu pro inspiraci na výstavu.

Mluvím o krásných věcech, které vytvořili jiní. Platforem, na kterých se designér může inspirovat prací zkušenějších, je tolik, že je nedokážu spočítat na prstech obou rukou, a každý si dozajista vybere ty své.

Mně nejvíce vyhovuje jen několik, které bych mohla rozdělit do dvou kategorií. Na ty, které jsou platformami pro designéry, jak profesionály tak amatéry, k uveřejňování svých prací. Patří sem například Dribbble, který je uzavřenou komunitou designerů, typografů, grafiků, ilustrátorů a ostatních kreativních tvorů. Dribbble je místem, kde se můžete projevit a popovídat si se svými kolegy klidně na druhém konci světa, ale především zde můžete zkoumat a objevovat.

Druhým v řade je Behance. Portál, který je pro všechny, nejen ty “vybrané”. Funguje na podobném principu a dovoluje vám zveřejňovat svou práci. Největší rozdíl je ve formě. Na Dribbble jste schopni ukázat jeden snímek a jeho přílohy, takže se musíte snažit zaujmout o to víc. Na Behance prezentujete celý projekt a možností, jak se předvést, je o něco více. Obě jsou skvělým nástrojem na prezentaci vaší práce a dokážou nahradit portfolio v případě, že svou práci potřebujete mít po ruce v jakoukoliv noční dobu.

Druhou kategorií jsou pak ty, které jsou plné designových kousků z celého světa a plné fotek stylových věcí. Mezi takové bych mohla zařadit Dezeen nebo DesignBoom. Tito mí oblíbenci jsou takřka mým denním chlebem. Vždy, když mám chvilku času (třeba než se načte Illustrator) zabrousím na jeden z těchto portálů. Jsou to online magazíny o designu, umění a architektuře. Jejich obsah je rozdílný a dá se říct, že jsou konkurenční. Když se ale objeví něco, co zahltí internet a designový svět se z toho zblázní, naleznete to na obou těchto portálech.

Všechno hezké, co najdu, pak sbírám a ukládám všude možně. Je z toho většinou “svinčík” a nikdy nic nemůžu najít, ale slibuju, zlepším se! Kluci mě naučili, jak na InVission, takže možná časem budu mít pořádek ve svých moodboardech i já. Díky za to!

MOU STARTOVNÍ ČÁROU JE MOODBOARD

Pro mnoho designérů je odrazovým můstkem moodboard. Záleží na tom, co je vám bližší. Moodboard je sbírkou našich vizuálních inspirací. Schraňujeme tady obrázky a fotky věcí, které se nám líbí a pro náš projekt jsou inspirací. V danou chvíli jsou pro nás vodítkem. Děláme to, abychom sami sobě ulehčili proces navrhování a rozmysleli se, na co se chceme zaměřit. Do moodboardu pak nacpeme hezká loga, zajímavé barvy, brandingové projekty, o kterých si myslíme že se nám můžou hodit, ale také weby nebo například obalový design. Já mám ve svých často i fotografie věcí, které se zadáním souvisí. Výsledkem je pak sbírka, nebo jestli chcete nástěnka, plná inspirativních věcí, které vytvářejí atmosféru, k jaké se chceme dopracovat.

Inspiraci nacházím také v lidech a jejich potřebách. Chci vědět, co je v jejich chování motivuje. Chci vědět, proč konají tak, jak konají, a co můžu udělat, abych se zlepšila. Designérkou jsem přece od toho, abych zdokonalovala, vymýšlela a naslouchala. A když je inspirace sesbíraná a uklizená, přichází na řadu (pro mnohé) nejtěžší část – skicování a prvotní navrhování. Tady už moje fantazie pracuje na plné obrátky a na prázdném listu papíru vznikají často šílené a divoké skici, které nás v každém projektu posouvají o kus dál.

I když máme v Justmighty na hledání inspirace podobný názor, je důležité, aby si každý našel svoji cestu a nechal se vést především vlastní představivostí.

Line