Asi pro vás nebude velkým překvapením, že jedno univerzální řešení neexistuje. Záleží na nejrůznějších faktorech jako je velikost značky, konkurenceschopnost, povaha vašeho podnikání, rozpočet nebo cíle, které sledujete. A právě ty rozhodují o tom, co dává největší smysl právě vám. Pokud jste Mall nebo Alza a máte interní tým marketingových specialistů, nejspíš víte, co a proč děláte, a děláte to dobře. Malá restaurace na rohu, která vaří ty nejlepší těstoviny Carbonara ve městě, si na sociálních sítích zase vystačí nejspíš sama.
Nutno podotknout, že pro některé firmy nemá vůbec smysl na sociálních sítích figurovat – mezi ně patří některé firmy ze sektoru B2B, jejichž zákazníky lze na sociálních sítích těžko identifikovat, natož oslovit, a které například vyrábějí jednu dílčí unifikovanou součástku jako například šrouby nebo matice.
Inhouse řešení
1. Výhody inhouse řešení
Aktuálnost a zase aktuálnost
Největší výhodu správy sociálních sítí „zevnitř“ vidím v dobrém přehledu o dění ve firmě, aktuálnosti informací, znalosti oboru a specifik vaší společnosti. Vše máte z první ruky.
Pro koho to má smysl
Jak jsem už zmínila, tato varianta má smysl třeba pro menší restaurace, bary a kavárny, kadeřnické a kosmetické salony nebo taky tatérská studia – jednoduše řečeno pro jednotlivce, kteří jsou přímými poskytovateli služby a běžně přichází do kontaktu se zákazníkem. Jednak jejich komunikace na sociálních sítích většinou působí autenticky a za druhé bude odpovídat jejich přirozené mluvě a prezentaci. Kromě toho bude aktuální.
2. Nevýhody inhouse řešení
Nemůže to dělat každý
Nejčastější mýty, které svět sociálních sítí zahalují, jsou toho druhu, že to přece nic nestojí, nemusí se k tomu nic specifického umět a dohlídne na to syn nebo sekretářka. Na tento široce rozšířený omyl reagují vcelku trefně ve své knížce Jak na sítě Michelle Losekoot a Eliška Vyhnánková: „To je jako pasovat svého syna na finančního ředitele firmy, protože už měl někdy v ruce peníze.“ Možná to zní až neuvěřitelně, ale měli jsme poměrně velkého klienta, kterému se o instagramový profil starala dvanáctiletá dcera.
Devět rolí v jedné
A věřte mi, že vždy se najde něco, co bude objektivně přednější v rámci vašeho businessu a správu sociálních sítí budete neustále odkládat. Ano, nabízí se řešení najít si člověka na full-time, který se bude online komunikaci věnovat naplno. Jenže pozor. Najít kvalitního social media manažera, který široký záběr činností obsáhne a zastane všechny své role, bude možná oříšek. Co všechno by měl umět? Měl by být obsahovým stratégem, copywriterem, fotografem, kameramanem, grafikem, komunitním manažerem, PPC specialistou, analytikem i account manažerem. To je devět rolí najednou.
Full-time? Zas tak levné to nebude
Pokud se rozhodnete pro tuto variantu, do nákladů na správu sociálních sítí nezapomeňte kromě platu specialisty započítat nejen jeho superhrubou mzdu, ale i benefity nebo pracovní vybavení. Jedná se o nákladné i časově náročné řešení především ve chvíli, kdy vám takový social media manager odejde a musíte celý náborový proces a nastavování strategie na sociálních sítích podstoupit nanovo.
Freelancer
1. Výhody freelancerů
Úzce specializovaní profesionálové
Výhodou i nevýhodou freelancerů může být jejich úzká specializace (například na výkonnost, grafiku nebo naopak texty). Ale dejte si pozor, mezi freelancery najdete jak naprosté špičky v oboru, tak i začátečníky, kteří na jednom školení pochytili všechnu moudrost světa.
Pro koho to má smysl
Kdo se má vydat cestou freelancerů? Typicky asi projekt o několika lidech, který má omezený rozpočet a nemůže si dovolit zaplatit práci agentury.
2. NEVÝHODY FREELANCERŮ
Co když se s ním něco stane
Pokud využíváte služeb jednoho volno-nožkáře, jak si s oblibou někteří freelanceři říkají, můžete v určitém momentě narazit na jeho nezastupitelnost. Když se, nedej bože, ocitne v nemocnici a nikdo jiný do projektu nevidí, je těžké cokoliv předávat. Ti prozíravější freelanceři jsou na podobné situace pochopitelně připravení a nic podobného je nemůže překvapit.
Pravá ruka občas neví, co dělá levá
V případě, že využíváte freelancerů více, nemusí být jednoduché je všechny koordinovat, takže stejně se práce interně ve firmě na sto procent nezbavíte. Buď se totiž budou koordinovat a předávat si mezi sebou informace sami (což si v reálné situaci představuju celkem těžko) nebo bude potřeba z vašeho týmu vyčlenit zaměstnance, který tuto práci zastane. Někdy může být taky náročné určení zodpovědností a vymezení, kde zodpovědnost jednoho freelancera začíná, kde končí a co už řeší ten druhý nebo třetí.
Agenturní řešení
1. Výhody agenturního řešení
Nadhled, zkušenosti a strategie
Výhodami spolupráce s agenturou jsou její nadhled a zkušenosti s vedením sociálních sítí pro klienty napříč různými obory. Profesionální agentura vám navrhne vhodný mix marketingových aktivit (včetně těch onlinových) a dokáže zhodnotit, jaké sociální sítě a plnění vašich cílů mají smysl. Kromě toho vám řekne i konkrétně to, jak byste na nich měli vystupovat právě vy. Správa sociálních sítí je tak součástí celého strategického konceptu a ne pouze jednou dílčí aktivitou.
Jasná koncepce a systém
Kromě strategie oceníte i systematičnost celého procesu, protože většina agentur připravuje konkrétní obsahové plány minimálně na měsíc dopředu. Na začátku spolupráce si většinou stanoví pravidelné rubriky, aby byl obsah pestrý a aby návštěvníky bavil. Protože lidé se na sítích chtějí primárně bavit a ne v jednom kuse číst prodejní příspěvky.
Celý tým je víc než jeden
Mezi další výhody agentury patří to, že lidi v ní jsou schopni kvalitně zastřešit jak focení, tak grafiku, textovou i výkonnostní část, protože na to všechno obvykle mají specialisty a celé týmy. Všechny tyto články řídí projektový manažer nebo account, který je pro vás zároveň „styčným důstojníkem“. Tím, že jsou všichni tito lidi v agentuře pod jednou střechou, si vzájemně předávají know-how a mají přehled o všech nových formátech, sítích a možnostech.
Pro koho to má smysl
Pokud jsem jako příklad firmy, pro kterou je vhodné si vést sociální sítě svépomocí, uváděla lokální italskou restauraci, pak třeba pro řetězec restaurací Ambiente nebo franšízu McDonald’s má smysl tyto služby outsourcovat a najmout si agenturu, která zastřeší komunikaci pro celou společnost a všechny pobočky jednotně. Ale nenechte se zmást, smysl to má i pro menší firmy. Ptáte se pro jaké? Hlavně pro ty, které se pohybují v online prostředí a aktivní obchod, akvizici zákazníků nebo šíření povědomí o značce dělají v online prostředí, nejsou přímým poskytovatelem služby nebo je svět sociálních sítí vyloženě nebaví.
2. Nevýhody agenturního řešení
Bez podkladů a komunikace to nepůjde
Nevýhodou spolupráce s agenturou je to, že celý proces může být někdy, co se předávání informací týče, časově náročný. Bez relevantních informací a věcných podnětů ze strany klienta agentura sice nějakou dobu fungovat může, ale z dlouhodobého hlediska to určitě není ideální řešení.
Jinými slovy, pokud si najmete agenturu, která se vám bude o sítě starat, neznamená to, že „socky“ kompletně hodíte za hlavu. Bude potřeba, abyste jí zasílali podklady, zavolali si, občas se sešli a domluvili se na dalším postupu a schvalovali příspěvky na každý měsíc. Ideálním stavem tedy je, když vyčleníte jednoho zaměstnance z vaší firmy, který bude agentuře k ruce. Nicméně díky tomu, že máte svého account manažera, práce pro interního zaměstnance nebude znamenat zdaleka tolik jako v případě koordinace několika dílčích freelancerů.
Nejnáročnější jsou začátky
Taky nepočítejte s tím, že poté, co se s agenturou potkáte, hned druhý den začne na váš profil „házet posty“. Nastavování spolupráce na začátku je vůbec to nejnáročnější. Nezapomínejte, že agentura potřebuje čas, aby se poznala nejen s vámi a vašimi produkty či službami, ale i s vaším oborem jako takovým, s vaší konkurencí, cílovými skupinami a tím, jak na sítích reagují vaši fanoušci. Dejte jí proto čas, během kterého bude schopna vytvořit kvalitní strategii a konkrétní obsahový plán.