Ctirad Toasinepůjde
Nejčastěji od něj uslyšíte: „No je to hezký, ale určitě to nebude fungovat.“
Jak se projevuje?
Ctirada ve svém kreativním týmu vůbec nepotřebujete. Pouze pokud se chcete naučit ovládat, protože ho budete chtít často zabít. Vlastně pokaždé, když něco vymyslíte a on zase vysype z rukávu minimálně 8 důvodů, proč to takhle nepůjde.
Jak s ním komunikovat?
Nejlepší a vlastně jedinou větou, kterou Ctiradovi opakujte je: „Vymysli to tak, aby to fungovalo!“ Požádejte ho, ať postup nebo řešení vymyslí sám. Buďto překvapí, že opravdu něco vymyslí, nebo sám zjistí, že být proti všemu je to nejjednodušší, zatímco něco konstruktivního vymyslet stojí hodně úsilí. Pak se s ním rozlučte.
Na co si dát pozor?
Ctirad je často nakažlivý. Brzy začnete pozorovat, že lidé kolem něj v týmu jsou také skeptičtí a vidí všechno černě. Pokud začnete tyto symptomy pozorovat i na sobě, přesuňte se do „karantény“ a nechte svoje myšlenky v klidu pracovat. A pamatujte, že čím víc nápadů, tím větší šance, že aspoň jeden bude stát opravdu za to.
Evžen Chytrolín
„Já jsem ti to říkal,“ vám řekne v podstatě, i když se polijete ráno kávou.
Jak se projevuje?
Evžen má patent na rozum. I na všechno ostatní. Nejenže byl všude, viděl všechno a všechno slyšel. Dokonce dopředu ví, jak všechno dopadne! Za katedrou dobrý, v kreativní agentuře pak méně.
Jak s ním komunikovat?
Zkuste ho tzv. nachytat na hruškách. Přistihněte ho v situaci, kdy neměl pravdu a kdy skutečně dopředu nevěděl, jak to dopadne a upozorněte ho na to. Klidně i několikrát po sobě. Pokud si Evžen ani tak neuvědomí své chytráctví, je to ztracený případ a berte jeho komentáře, příběhy a názory s rezervou.
Co může fungovat?
Pokud je tento člověk komunikativní, zkuste experiment. Nechejte ho jednat s klientem. Je možné, že se napojí na stejnou vlnu a Evžen bude umět číst vašemu klientovi myšlenky stejně dobře, jako všem kolegům. Ale s tímto opatrně. V okamžiku, kdy začne klienta poučovat – což dělá velmi rád, mějte záložní plán. Třeba převrhnout vodu na jeho notebook. Nebo něco podobného.
Arnošt Stěžovatel
„Já jsem to nemohl udělat, protože mi Evžen dodal špatné podklady“, nebo kdokoliv jiný. Arnošt chyby nedělá!
Jak se projevuje?
Podle Arnošta dělají všichni všechno špatně a stane se málokdy, že by někdo z jeho kolegů zvládal svoji práci. On tím pádem nemůže kvalitně pracovat, protože mu ostatní hází klacky po nohy. I přesto, že si stále stěžuje, nečekejte, že by chtěl v této práci skončit. Role mu naprosto vyhovuje, sám ambice často nemá.
Jak s ním komunikovat?
Až bude na obědě zase nadávat na všechny své kolegy, zkuste mu říct, že všichni jsme jenom lidi a děláme sem tam chyby. Zároveň mu připomeňte, že pokud se trápí, má kdykoliv možnost odejít i někam jinam, kde budou třeba schopnější kolegové. Pokud mu ale chcete pomoct, tak ho nenápadně doveďte k zamyšlení nad ním samotným. Je dost pravděpodobné, že je problém přímo v něm a buďto kolegy podceňuje, věci vnímá příliš negativně nebo například nezadává úkoly jasně.
Na co si dát pozor?
Někteří kolegové můžou vnímat jeho kritiku až příliš osobně a postupně budou ztrácet motivaci a sebedůvěru. Pokud o sobě začnou pochybovat, posaďte jim hlavu zpátky na krk a ujistěte je, že jejich chyba to pravděpodobně není.
Kvido Detailista
„Ještě to není úplně vono.“
Jak se projevuje?
Tři briefingy, pět meetingů, osm telefonátů a deset e-mailů. Ale těsně před prezentací výsledku klientovi řekne Kvido, že mu to ještě nepřijde dost dobré a co kdybychom zkusili ještě… Úpravy a změny neberou konce.
Jak s ním komunikovat?
Kvida je potřeba uklidnit a říct mu, že se to takhle prostě pošle, a pokud klient nebude spokojený, předěláme to podle jeho požadavků. Pokud si za svým výstupem zbytek týmu stojí, není potřeba mít obavy předem.
Hugo Játonezvládnu
„Neuděláš to raději ty? Ty to zvládneš líp,“ od něho uslyšíte až příliš často.
Jak se projevuje?
Nejdříve vám bude lichotit, označí vás za šikovného a schopnějšího a vy Hugovi často rádi pomůžete. Když se vám to stane posedmnácté, prosím seznamte se – tohle je Hugo. On by tu práci totiž sice strašně rád udělal, jenže s tím nemá moc zkušeností, má zrovna hodně jiné práce, pomalejší počítač, nemocné dítě, se psem musí k veterináři.
Jak s ním komunikovat?
Huga jednoduše odmítněte. Jsou to jeho úkoly. Naopak pokud budete plnit jeho úkoly na úkor svých, můžete se dostat do problému. Hugovi se omluvte a popřejte mu hodně štěstí. Vlastně tím jemu a celému týmu pomůžete více, než kdybyste to zase vzali za něj. On bude sbírat zkušenosti, které mu nyní možná opravdu chybí, vy budete mít dost času a energie na svoji práci.
Na co si dát pozor?
Nebuďte příliš hodní. Než se nadějete, budete dělat polovinu Hugovy práce. Pomáhejte jen do té míry, do jaké pomáhat skutečně chcete a můžete.
My v Justmighty na Ctirada, Evžena, Arnošta, Kvida ani Huga nenarazíme. Je to vzácné a jsme za to rádi.