15 tipů na aplikace, které používáme

Mira

Aplikace, které v Justmighty používáme, nám v mnoha ohledech ulehčí celou workflow.

15 tipů na aplikace, které používáme

Pokud patříte k designérům, kteří používají Mac, máme pro vás pár tipů na aplikace. Usnadní vám práci a ušetří čas, který můžete věnovat rozvoji a designu. Pro uživatele Windows je možné najít určitě stejně zajímavé alternativy.

V Justmighty používáme pár ověřených aplikací, které používají designéři po celém světě. Některé z nich mají nedostatky, ale jsou ostatně ve vývoji, a tak s každým updatem očekáváme opravu.

Rozdělení aplikací, které používáme v design týmu Justmighty

  • Tvorba designu
  • Předávání designu (klientům i developmentu)
  • Ostatní, které s designem souvisí nepřímo, ale neobejdeme se bez nich

Aplikace pro tvorbu designu

Sketch

Od designérů pro designéry

Pokud ho ještě nemáte, tak to co nejdříve napravte. Sketch jsem začal používat s nástupem do Justmighty a je správnou volbou pro vaše (nejen) UI designování. Používáním Sketche odpadá nespočet absurdních řešení, které jsou v konkurenčních programech zdaleka nedomyšlené. Výhodou je určitě nespočet pluginů, které jdou do Sketche nainstalovat a vylepšují tak celou workflow. Cena je výhodnější než samotný Adobe CC. Tím, že se jedná o mladý produkt, tak s sebou nenese nedomyšlené zlozvyky, tak jak u konkurenčního Adobe. Zkrátka Sketch je dynamicky rozvíjející se produkt a čeká ho velká budoucnost. Díky spoustě pluginů, které vylepšují celý pracovní proces, se z něj stává bezkonkurenční produkt. Adobe momentálně nasadil Adobe XD, který by měl Sketch zničit.

Cena: 99$/rok

Adobe CC

Rod Lannisterů sedící na (designérském) trůnu

Adobe nabízí širokou nabídku programů za měsíční nebo roční předplatné. Máte tak stále aktuální verze všech programů a jednu licenci lze používat na 2 zařízeních. V Justmighty používáme Photoshop, Illustrator, After Effects, InDesign a Typekit.

Zkoušeli jsme i alternativu v podobě Affinity. Ten neuspokojil naše potřeby, ale věříme, že tento program určitě Adobe dožene a sesadí ho v některých funkcích z pomyslného trůnu. Cena celého balíčku v měsíčním cyklu není moc výhodná. Navíc mají nesmyslně vyřešený pricing single licence na všechny aplikace oproti licenci týmové.

Cena: 49,90$/měsíc

Programy, které využíváme v rámci balíku Adobe

Adobe Photoshop

Co Čech, to designér

Program, který není potřeba představovat. V Justmighty Photoshop využíváme výhradně k mockupování, úpravám fotek, tvorbě bannerů pro online apod. Photoshop nepoužíváme na tvorbu UI, které spoustu designérů ještě používá. Na UI používáme Sketch, kterému se věnuji výše.

Adobe Illustrator

Chci to logo ve vektorech, nejlépe v JPG

Illustrator je skvělým nástrojem na tvorbu veškeré vektorové grafiky a patří k výchozím aplikacím, kterou u nás ovládá každý designér. Tvoříme zde brandbooky, manuály, ilustrace a většinu tiskovin. Spoustu designérů používá konkurenční Corel, ale ani zdaleka nedokáže nahradit všechny funkce, které nabízí Illustrator.

Adobe After Effects

Ukážeš mi, jak by se mělo chovat toto tlačítko?

Hledáte program, kde můžete udělat cool motion videa a animace? Adobe After Effects používáme k tvorbě animací na dribbble, ukázkám UI animací v rámci projektů a rozhýbání ilustrací.

Adobe InDesign

PDF/X-1a:2001, CMYK a spadavka 3 mm

Aplikace, bez které se neobejde žádný DTP grafik. Ideální na tvorbu tiskovin, e-booku apod. V Justmighty využíváme zřídka, protože nám zatím ve všem dostačoval Illustrator.

Typekit

Comic Sans is my love

V základním balíčku do Creative Cloudu je i 150 fontů, které můžeme využívat při tvorbě všech designů. Velká nabídka kvalitních fontů i s českými znaky.

Craft

Nástavba ke Sketchi, která dokáže nahradit dlouhé hledání ilustračních fotek do designů, vymýšlení nadpisů a random jmen. Tato aplikace navíc dokáže přímo ze Sketche nasdílet všechny designy do Invisionu.

Cena: zdarma

Loremify

Pokud patříte mezi designéry, kteří minimálně do prvního konceptu vkládají Lorem Ipsum, tak je tato vychytávka ideální. Nainstalujete a v baru vašeho Macu si můžete generovat texty, nadpisy, seznamy i kompletní články.

Cena: zdarma

Fontface Ninja

Potřebujete rychle zjistit, jaký font je použitý na webu? FontFace Ninja vám to zjistí jedním klikem a navíc i s jeho barvou. Jedná se o rozšíření do prohlížečů Safari, Chrome a Firefox.

Cena: zdarma

Předavání designu

InVision

Webová aplikace, která slouží k prototypování vašich designů. V Justmighty používáme výhradně k tvorbě moodboardů, které tvoříme na začátku každého projektu. Následně používáme k předávání náhledů designů pro klienty. Výhodou je možnost komentování všech účastníků projektu. Nevýhodou je rychlost.

Cena: startuje na 15$/měsíc

Zeplin

Super program, který ocení obě strany – design i vývoj. Předáváme tak designy do developmentu, a to rychlostí jedné klávesové zkratky, díky níž se nahraje kompletní design. Development si následně může design rozebrat na všechny dílky včetně základního styleguidu.

Cena: od 0$ za 1 projekt

Tipy na další aplikace

Slack

Konec nekonečným e-mailům. Komunikace na Slacku je rychlá! Přesunuli jsme zde i komunikaci se stálými klienty a ušetřili jsme spoustu času.

Cena: od 0$

Monday.com

V Justmighty jsme dlouho hledali aplikaci, kde budeme mít všechny úkoly na jednom místě. Nakonec vyhrál Monday a ve všem je konečně pořádek. Ideální volba pro time management.

Cena: 5 uživatelů už od 20$/měsíc

Costlocker

A nakonec je potřeba veškerou práci trackovat. K tomu nám slouží aplikace od českých vývojářů – Costlocker. Vše se samo počítá, a pokud netrackujeme, aplikace nás sama upozorní. Costlockeru se věnoval Tomáš v článku o cenotvorbě.

Je víc než jasné, že 90 % designérů seznam aplikací, které v Justmighty používáme, zná a používá. Přesto budu rád, když vám moje tipy na aplikace ulehčí práci a ušetří čas.

Jaké aplikace používáte vy, bez kterých si nedovedete představit vaši práci? Podělte se s námi na našich sociálních sítích.

Line
Mira
Mira Art Director
Line